patagonia yvon chouinard | Cactus. The Edible, Medicinal, And Self Sustainable Plant.

patagonia yvon chouinard

Of course, Patagonia knows effectively that it is within the enterprise of making shopper items and is due to this fact part of the bigger drawback. To make only a single one of the company's more popular jackets requires no fewer than 135 liters of water and generates a whopping 20 pounds of carbon dioxide. The jacket leaves behind two-thirds of its weight in waste.

Natomiast to co było w TG kiedyś, a brakuje mi na YT to dystans jaki do samochodów miała oryginalna trójca - oni byli gwiazdami - mogli mówić co im się podobało, mieli ogromne doświadczenie - jeździli już wszystkim co dobre, no i nie bali się wypowiadać słów krytyki, a w każdym razie było sporo subiektywnych opinii. Z tego dało się wyczytać sporo. Co innego jeśli jesteś małym graczem na YT i musisz dbać dobre relacje ze sponsorami… Oczywiście nie zawsze było równie dobrze, ale ciężko zrobić kilkaset odcinków i się nie zacząć powtarzać z żarcikami i opiniami.

It was even colder, and I really struggled with what I could put on under the vest that will maintain me heat enough. The vest was too bulky to fit under my hotter wool coat, and a sweater could be too sizzling as soon as I obtained to the office. I settled on a black T-shirt with an aqua cardigan sweater. This was really a terrible, horrible outfit.

Na szczęście znalazła się tutaj jedna osoba mówiąca po angielsku i udało mi się dogadać, że będę spał w namiocie. Zdarzało się to już wcześniej i użyczyli mi swój namiot, mimo że tu jest zima i w taki mróz jak ledwie 20 stopni w nocy spać w namiocie to dla nich szaleństwo. Także jestem teraz w słynnej na cały kraj warzelni piwa, popijając miejscowy specjał, mimo że za piwem nie przepadam, wokół mnie praktycznie nietknięty ludzką ręką las, w którym żyją gekony, kolibry i miliardy komarów, a ja siedzę w namiocie czytając "Zamek" Kafki. Życie pisze najciekawsze scenariusze i nie wiem jak ktoś mógłby sobie wymyślić większą hipsteriadę od tego, czym zaskoczyło mnie życie.

That tone changed shortly after the election. One in all Obama's remaining actions was to set aside 1.35 million acres in southeastern Utah to create Bears Ears Nationwide Monument, named by the varied Native American tribes whose sacred lands it included. The designation riled the state's Republican leaders, who condemned the designation as a federal land grab and urged the incoming Trump administration to undo it, and mining interests that had been trying to tap uranium and mineral deposits in the area.